Dzisiaj jest:

Strona główna                                                                                                              ul. Wyszogrodzka 3, 09-470 Bodzanów, tel/fax. 242607824

SPACER PO SZKOLE-FOTOGALERIA

POLECAMY:

WYSZUKIWARKA

KOŁO TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ ARMII KRAJOWEJ

2012/2013

Na zajęciach Koła Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej uczniowie klas pierwszych zapoznają się z okresem II wojny światowej. Poznają lokalnych bohaterów  z tego okresu, ważniejsze wydarzenia związane z Bodzanowem.

2011/2012

Armia Krajowa>>>

Po premierze filmu o życiu i śmierci gen. Emila Augusta Fieldorfa „Nila”>>>

Wywiad z panem Janem Buchwejcem>>>

Generał Władysław Anders>>>

Dnia  11 października  2007 roku,  została  zorganizowana wycieczka mająca na celu poszerzenie naszej wiedzy o powstaniu warszawskim i losach Polaków podczas II wojny światowej.

Polska Organizacja Zbrojna w powiecie płockim powstała w kwietniu 1940 roku. Dowódcą Komendy Powiatowej o kryptonimie KP – 7 od 17 grudnia 1940 roku był Adam Jankowski „Horyń”. To on zaprzysiągł w Bodzanowie ppor. rezerwy lek. weterynarii Eugeniusza Skalmowskiego ps. „Mur” jako komendanta POZ w rejonie M9 i jego zastępców: na rejon Bodzanowa Franciszka Rokickiego ps. „Kliwer”, na rejon Miszewa ppor. rezerwy Jerzego Gniazdowskiego, a na Leksyn ppor. rezerwy Jana Walewskiego. POZ na naszym terenie liczyła łącznie ponad 150 osób zorganizowanych w drużyny, plutony i kompanie. Od maja 1942 roku  rozpoczęły się aresztowania wśród członków POZ. W połowie czerwca został aresztowany m.in. Franciszek Rokicki, a Komendant E. Skalmowski przedostał się do Generalnej Guberni. Jesienią 1942 roku POZ została wcielona do Armii Krajowej.

Jesteśmy jako szkoła silnie związani z historią POZ i AK, ponieważ 18 września 1942 roku w Bodzanowie odbyła się zbiorowa egzekucja Mieszkańców Bodzanowa i Ziemi Płockiej – członków ZWZ - AK.

Tradycją naszego Gimnazjum były i są uroczyste obchody rocznic upamiętniających to wydarzenie. Stąd wzięła się inicjatywa nadania imienia szkole Polskiej Organizacji Zbrojnej .

Kultywowaniu tradycji i pogłębianiu wiedzy o polskim Państwie Podziemnym w latach 1939 – 1945 służyć ma powstałe w gimnazjum Koło Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej. W dniu 4 grudnia 2006 r. koło zostało zarejestrowane w Zarządzie Głównym Towarzystwa w Płocku, uchwałą nr 10.

W chwili obecnej koło liczy 41 członków, których opiekunem jest p. Beata Wrońska, nauczycielka historii.

Na walnym zebraniu, 13 grudnia 2006 r. został wybrany Zarząd Koła w składzie:

- przewodniczący – Kamil Jurkowski, kl. Ic

- zastępca – Michał Lewicki, kl. IIa

- sekretarz – Łukasz Rymarczyk, kl. Ic.

Koło obok w/w celu postanowiło ponadto gromadzić i opisywać pamiątki z okresu II wojny światowej, otoczyć opieką pomniki i groby poległych na naszym terenie, corocznie organizować uroczyste obchody upamiętniające wydarzenia 18 września 1942 r.

Dnia 24 kwietnia 2007 roku przedstawiciele  Koła TPAK wraz  z opiekunem wzięli udział w  akademii z okazji 10 rocznicy powstania Towarzystwa Przyjaciół Armii Krajowej. Uroczystości miały miejsce w Zespole Szkół Ekonomiczno -Kupieckich w Płocku, miejscu zawiązania się pierwszego Koła . Prowadzący p. T. Albin i p. B. Rymaszewski na tle prezentacji multimedialnej przedstawili losy Armii Krajowej, a uczniowie z Kół Gostynina, Bodzanowa i Płocka przedstawili część artystyczną. Nasze dwie uczennice: Justyna Bańka i Monika Żaglewska recytowały wiersz poświęcony 13  straconym.

Po uroczystościach odbyło się walne zebranie Koła, na którym wybrano Zarząd, komisje. Tu również wybrano naszych uczniów: do komisji rewizyjnej, a opiekun Koła p. Beata Wrońska została powołana do Powiatowego Koła TPAK.